Asma Kilitlerdeki Bu Delik Bakın Ne İşe Yarıyor

Bazen yurt odasında kalırken, bazense çekmecelerimizi ya da dolaplarımızı başkalarından korumak amacıyla hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde asma kilit kullanmışızdır.

Bir malzeme odasını, bisikleti ya da bahçe kapısını kilitlemek için kullandığımız bu kilitlerin özellikle kaliteli olanlarında küçük bir delik daha bulunduğunu muhtemelen fark etmişsinizdir.

Başlangıçta tasarım amacıyla yerleştirildiği düşünülen bu delikler, aslında bambaşka bir kullanım amacına hizmet ediyor…

İŞTE ASMA KİLİTLERDEKİ KÜÇÜK DELİKLERİN AMACI

Asma kilitler, her ne kadar ev içerisinde kullanılıyor olsa da, temel olarak dış mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle üreticiler, yağmur suyunu tahliye edebilmek amacıyla bu kilitlerin içine küçük bir delik açmanın en uygun yol olduğunu düşündüler. Ayrıca bu tasarım, kilit kepçesini kaldıran yayın paslanmasını engelliyor.

Bu delikler, kışın dondurucu soğuklarda anahtar mekanizmasının çabucak donmasını önleyecek şekilde tasarlanmışlardır. Anahtarı çevirmenin çok zor olduğu ya da kelepçenin yalnızca kuvvetle açıldığı bazı durumlarda yağlanma işlemini kolaylaştıran bu delikler, temel olarak bir asma kilidin ömrünü birkaç kat yukarı çeken etmenlerin başında geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x